0ZRG0155FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZRG0155FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZRG0155FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRG0155FF2E
Description
PTC RESET FUSE 30V 1.55A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.55 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRG0155FF2E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
30 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
120 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
30V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1.55 A
Size / Dimension
0.272" Dia x 0.118" T (6.90mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)