AWIM252012D-1R5MTF
DigiKey Part Number
5838-AWIM252012D-1R5MTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWIM252012D-1R5MTF
Description
FIXED IND 1.5UH 3.2A 56 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 3.2 A 56mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
56mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.8A