AWP-26-7240-T
AWP-26-7240-T
AWP 26-7240-T
DigiKey Part Number
HHKC26H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP 26-7240-T
Description
CONN SOCKET 26POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
26
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.100" (2.54mm)