A-TB508-OQ05CV is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 364
In Stock: 2
Image for A-TB508-OQ05CV is not available
A-TB508-OQ05CV
DigiKey Part Number
A-TB508-OQ05CV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-OQ05CV
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB508-OQ05CV Models
Category
Current - UL
20 A
Manufacturer
Assmann WSW Components
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
5
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
5
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.472" (12.00mm)