KB500A18AL
DigiKey Part Number
KB500A18AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KB500A18AL
Description
KNOB KNURLED 0.125" METAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Knurled, Straight Knob 0.125" (3.18mm) Shaft with Line on Top Metal Silver
Category
Diameter
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
APEM Inc.
Height
0.791" (20.10mm)
Series
Indicator
Line on Top
Packaging
Bulk
Material
Metal
Part Status
Active
Color
Silver
Style
Cylindrical
Features
6-32 Set Screw (2)
Type
Knurled, Straight
Base Product Number
Shaft Size
0.125" (3.18mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 774
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
KNOB KNURLED 0.125" METAL