AHV12V6KV1MAW
DigiKey Part Number
4022-AHV12V6KV1MAW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHV12V6KV1MAW
Description
HV 12V to 6kV 6W DC-DC Converter
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 6000V 1mA 11V - 13V Input
Category
Current - Output (Max)
1mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Packaging
Tray
Active
Features
Remote On/Off
Type
High Voltage - Non-Isolated Module
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Number of Outputs
1
Efficiency
70%
Voltage - Input (Min)
11V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
13V
Size / Dimension
4.11" L x 2.36" W x 1.10" H (104.5mm x 60.0mm x 28.0mm)