LTM8061EV-4.2#PBF
DigiKey Part Number
LTM8061EV-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTM8061EV-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 77LGA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 77-LGA (15x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTM8061EV-4.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
4.2V
Series
Voltage - Supply (Max)
32V
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TA)