LT3990EMSE-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT3990EMSE-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3990EMSE-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT3990EMSE-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3990EMSE-3.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 350MA 16MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT3990EMSE-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
62V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
210kHz ~ 2.3MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-MSOP-EP
Voltage - Input (Min)
4.2V