LT3065MPMSE-1.2#PBF
DigiKey Part Number
LT3065MPMSE-1.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065MPMSE-1.2#PBF
Description
IC REG LIN 1.2V 500MA 12-MSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 12-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LT3065MPMSE-1.2#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tube
PSRR
78dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA