LT1790BCS6-1.25#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT1790BCS6-1.25#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1790BCS6-1.25#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1790BCS6-1.25#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1790BCS6-1.25#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.25V V ±0.1% 5 mA TSOT-23-6
EDA/CAD Models
LT1790BCS6-1.25#TRMPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
14µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.6V ~ 18V
Part Status
Active
Current - Supply
75µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
25ppm/°C