ADSP-BF533SBBZ500
DigiKey Part Number
505-ADSP-BF533SBBZ500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADSP-BF533SBBZ500
Description
IC DSP CTLR 16BIT 500MHZ 169BGA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fixed Point Digital Signal Processor (DSP) 500MHz 169-PBGA (19x19)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADSP-BF533SBBZ500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
On-Chip RAM
148kB
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - I/O
3.30V
Series
Voltage - Core
1.20V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Fixed Point
Package / Case
169-BBGA
Interface
SPI, SSP, UART
Supplier Device Package
169-PBGA (19x19)
Clock Rate
500MHz