ADP7142AUJZ-3.3-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7142AUJZ-3.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7142AUJZ-3.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7142AUJZ-3.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7142AUJZ-3.3-R7
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP7142AUJZ-3.3-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
320 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA