ADG1608BCPZ-REEL7
DigiKey Part Number
505-ADG1608BCPZ-REEL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADG1608BCPZ-REEL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADG1608BCPZ-REEL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1608BCPZ-REEL7
Description
IC MUX 8:1 4.5OHM 16LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 8:1 4.5Ohm 16-LFCSP (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADG1608BCPZ-REEL7 Models
Category
-3db Bandwidth
40MHz
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Charge Injection
29pC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
19pF, 117pF
Part Status
Active
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100pA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
8:1
Crosstalk
-64dB @ 1MHz
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
4.5Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
120mOhm
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Supply, Single (V+)
3.3V ~ 16V
Supplier Device Package
16-LFCSP (3x3)
Voltage - Supply, Dual (V±)
±3.3V ~ 8V