AD5270BRMZ-50-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5270BRMZ-50-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5270BRMZ-50-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5270BRMZ-50-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5270BRMZ-50-RL7
Description
IC DIG POT 50K 10-MSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 10-MSOP
EDA/CAD Models
AD5270BRMZ-50-RL7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient (Typ)
5ppm/°C
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C