AD5220BRZ10
DigiKey Part Number
AD5220BRZ10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5220BRZ10
Description
IC DIG POT 10K 8-SOIC
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC
EDA/CAD Models
AD5220BRZ10 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
800ppm/°C
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C