QSH6018-86-28-310
DigiKey Part Number
175-QSH6018-86-28-310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH6018-86-28-310
Description
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 4.17V
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 24 200.0 Step 2.8 A 4.17VDC
EDA/CAD Models
QSH6018-86-28-310 Models
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Voltage - Rated
4.17VDC
Coil Resistance
1.5 Ohms
Current Rating (Amps)
2.8 A
Rotor Inertia
840gcm²
Accuracy
±5%