PD28-1-1021-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD28-1-1021-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD28-1-1021-TMCL
Description
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 11 200.0 Step 700 mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD28-1-1021-TMCL Models
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
8.49 / 60
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.100" x 1.100" (28.00mm x 28.00mm)
Series
NEMA Frame Size
Packaging
Case
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.787" (20.00mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
0.906" (23.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated
24VDC
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)
700 mA