MAX6133AASA25+T
DigiKey Part Number
175-MAX6133AASA25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6133AASA25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6133AASA25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6133AASA25+T
Description
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.04% 15 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6133AASA25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
16µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
12µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
2.7V ~ 12.6V
Current - Supply
85µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.04%
Base Product Number
Temperature Coefficient
7ppm/°C