Image for LW Y8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18 is not available
LW Y8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18
DigiKey Part Number
475-LWY8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LWY8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LWY8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LW Y8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18
Description
LW Y8SD-T2V1-IK0ML0-0-10-R18
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.8V 2-SMD, Flat Leads
Category
Lens Size
1.70mm x 0.70mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Series
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Grade
Automotive
Configuration
Independent
Qualification
AEC-Q101
Lens Color
Tinted
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.00mm L x 1.20mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.20mm