LCW MVSG.EC-BXCX-4F8G-1-20-R18
DigiKey Part Number
475-LCWMVSG.EC-BXCX-4F8G-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LCWMVSG.EC-BXCX-4F8G-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LCWMVSG.EC-BXCX-4F8G-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCW MVSG.EC-BXCX-4F8G-1-20-R18
Description
LED MINITOPLED COOL WHT SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Mini TOPLED White, Cool 5700K 3.05V 20mA 120° 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCW MVSG.EC-BXCX-4F8G-1-20-R18 Models
Category
CRI (Color Rendering Index)
82 (Typ)
Mfr
Current - Max
30mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Color
Supplier Device Package
SMD
CCT (K)
5700K
Size / Dimension
0.079" L x 0.071" W (2.00mm x 1.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
8lm (6lm ~ 9lm)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Test
20mA
Thermal Resistance of Package
130°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.05V