KS DELPS1.22-UGVG-67-H3Q4-20-R18-XX
DigiKey Part Number
475-KSDELPS1.22-UGVG-67-H3Q4-20-R18-XXTR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KSDELPS1.22-UGVG-67-H3Q4-20-R18-XXCT-ND - Cut Tape (CT)
475-KSDELPS1.22-UGVG-67-H3Q4-20-R18-XXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED RED CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 631nm LED Indication - Discrete 2.225V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.225V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
643nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.40mm L x 0.80mm W
Lens Style
Oval with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.23mm x 0.60mm