PC16SH-10CP11-205A3030-TA
DigiKey Part Number
1993-PC16SH-10CP11-205A3030-TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC16SH-10CP11-205A3030-TA
Description
POT 2M OHM 1/5W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
2M
Actuator Type
Knurled
Tolerance
±30%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Actuator Diameter
0.246" (6.25mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm)