BMWV1365S
DigiKey Part Number
3299-BMWV1365S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMWV1365S
Description
RF ANT 155MHZ WHIP STR BASE MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Whip, Straight Base Mount
Category
Antenna Type
Whip, Straight
Manufacturer
Amphenol PCTEL
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Bag
Gain
1dBi
Part Status
Active
Power - Max
160 W
Frequency Group
VHF (f < 300MHz)
Mounting Type
Base Mount
Frequency (Center/Band)
155MHz
Height (Max)
20.000" (508.00mm)
Frequency Range
136MHz ~ 174MHz