MDT275M02001
DigiKey Part Number
609-MDT275M02001TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-MDT275M02001CT-ND - Cut Tape (CT)
609-MDT275M02001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT275M02001
Description
CONN M.2 FMALE 67POS 0.020 GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
67 Position Female Connector M.2 (NGFF) Mini Card Gold 0.020" (0.50mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDT275M02001 Models
Category
Features
Board Lock, Keyed M
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
M.2 (NGFF) Mini Card
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Gender
Female
Color
Black
Number of Positions
67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch
0.020" (0.50mm)