ICD44S13E4GX00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | ICD44S13E4GX00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ICD44S13E4GX00LF |
Customer Reference | |
Detailed Description | 44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ICD44S13E4GX00LF Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |