DAM7W2S300N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAM7W2S300N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAM7W2S300N |
Description | CONN D-SUB RCPT 7POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAM7W2S300N Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Phosphor Bronze |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |