DAM11W1SN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAM11W1SN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAM11W1SN |
Description | CONN D-SUB RCPT 11POS SOLDER CUP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAM11W1SN Models |
Category | Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) |
Mfr | Termination Solder Cup |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Contact Material Phosphor Bronze |
Mounting Type | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |