DA15S065TLF
DigiKey Part Number
DA15S065TLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA15S065TLF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA15S065TLF Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Natural
Dielectric Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C