55510-020LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1,313
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3,529
Datasheet
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
55510-020LF
DigiKey Part Number
55510-020LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55510-020LF
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
1.97µin (0.050µm)
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Medical
Number of Rows
2
Insulation Material
Plastic
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)