VNTBR22A2000SR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 664-VNTBR22A2000SRTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | VNTBR22A2000SR |
Description | VE-NET CONNECTOR, 2X2, RA, SEAL, |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 8 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | VNTBR22A2000SR Models |
Category | Fastening Type Locking Ramp |
Mfr | Contact Length - Post 0.083" (2.11mm) |
Series | Contact Shape Circular |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Positions | Features Board Guide |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 1.5A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 60VDC |