SFW30S-2STME1LF
SFW30S-2STME1LF
SFW30S-2STME1LF
DigiKey Part Number
609-1169-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1169-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1169-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW30S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 30POS 1MM SMD
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
SFW30S-2STME1LF Models
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Features
Positions 5, 6, 7, 8 and 13 Molded Closed, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Brown
Termination
Solder
Mating Cycles
20
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Base Product Number
Height Above Board
0.209" (5.30mm)