SFW10R-6STE1LF
DigiKey Part Number
609-SFW10R-6STE1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW10R-6STE1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW10R-6STE1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW10R-6STE1LF
Description
CONN CIC TOP 10POS 1MM R/A
Detailed Description
10 Position CIC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFW10R-6STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material
Flat Flex Type
CIC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
10
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.106" (2.70mm)