ICD44S13E4GX00LF
DigiKey Part Number
ICD44S13E4GX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICD44S13E4GX00LF
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
ICD44S13E4GX00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C