DAO7W2S700H30LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CONEC
In Stock: 251
Datasheet
7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
DAO7W2S700H30LF
DigiKey Part Number
DAO7W2S700H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAO7W2S700H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 7POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DAO7W2S700H30LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 7W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C