AZ2150-1AE-24DEF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 2,441
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
AZ2150-1AE-24DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1AE-24DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1AE-24DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max