PSC-24048 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Altech Corporation
In Stock: 10
Datasheet
Parametric Equivalent
ATOP Technologies
In Stock: 0
Datasheet
FORTEC Power GmbH
In Stock: 1,532
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
PSC-24048
DigiKey Part Number
1920-PSC-24048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSC-24048
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Altech Corporation
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.47" L x 2.48" W x 4.93" H (113.5mm x 63.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
124V
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
60950-1; UL 508
Voltage - Output 1
48V