AS4C512M16D4A-62BCN
DigiKey Part Number
1450-AS4C512M16D4A-62BCN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS4C512M16D4A-62BCN
Description
IC DRAM 8GBIT POD 96FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - DDR4 Memory IC 8Gbit POD 1.6 GHz 18 ns 96-FBGA (7.5x13)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AS4C512M16D4A-62BCN Models
Category
Clock Frequency
1.6 GHz
Mfr
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Packaging
Tray
Access Time
18 ns
Part Status
Last Time Buy
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)