C3E-40.000-10-1015-X-R
DigiKey Part Number
3997-C3E-40.000-10-1015-X-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C3E-40.000-10-1015-X-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C3E-40.000-10-1015-X-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3E-40.000-10-1015-X-R
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3E-40.000-10-1015-X-R Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)