C2E-40.000-8-1010-R
DigiKey Part Number
3997-C2E-40.000-8-1010-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C2E-40.000-8-1010-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C2E-40.000-8-1010-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2E-40.000-8-1010-R
Description
XTAL 2520 40MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
C2E-40.000-8-1010-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)