C16-40.000-8-1520-R
DigiKey Part Number
2754-C16-40.000-8-1520-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C16-40.000-8-1520-R
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±15ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
C16-40.000-8-1520-R Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)