C16-26.000-8-1520-R
DigiKey Part Number
3997-C16-26.000-8-1520-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C16-26.000-8-1520-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C16-26.000-8-1520-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C16-26.000-8-1520-R
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz ±15ppm Crystal 8pF 120 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C16-26.000-8-1520-R Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
26 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)