ATS-CP-1000-DIY
DigiKey Part Number
684-ATS-CP-1000-DIY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-CP-1000-DIY
Description
MINI CHANNEL COLD PLATE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Passive, Cold Plate 1000 W 1.06GPM (4.0LPM) 0.007°C/W @ 1.0 GPM
Category
Power - Cooling
1000 W
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Flow Rate
1.06GPM (4.0LPM)
Series
Thermal Resistance @ GPM
0.007°C/W @ 1.0 GPM
Packaging
Box
Weight
2.9 lbs (1.3 kg)
Part Status
Active
Dimensions - Overall
7.95" L x 5.12" W x 0.79" H (202.0mm x 130.0mm x 20.0mm)