DB25-ST-1-BL-JS
DigiKey Part Number
2057-DB25-ST-1-BL-JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DB25-ST-1-BL-JS
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DB25-ST-1-BL-JS Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Board Lock
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
250VAC
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C