AOTA-N252010S-100MT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AOTA-N252010S-100MT |
Description | FIXED IND 10UH 1.25A 450 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Shielded Molded Inductor 1.25 A 450mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | DC Resistance (DCR) 450mOhm Max |
Mfr | Frequency - Self Resonant 14MHz |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Type Molded | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 1008 (2520 Metric) |
Tolerance ±20% | Supplier Device Package 1008 |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.4A | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |