ABM8AIG-40.000MHZ-12-2Z-T3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ABM8AIG-40.000MHZ-12-2Z-T3 |
Description | CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 MHz ±20ppm Crystal 12pF 35 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ABM8AIG-40.000MHZ-12-2Z-T3 Models |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 35 Ohms |
Mfr | Operating Mode Fundamental |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 40 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (3.2x2.5) |
Frequency Stability ±50ppm | Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
Frequency Tolerance ±20ppm | Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm) |
Load Capacitance 12pF |