GEN4-ULCD-24PT-AR_1
GEN4-ULCD-24PT-AR_2
GEN4-ULCD-24PT-AR
DigiKey Part Number
1613-1149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ULCD-24PT-AR
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I2C, Parallel 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Viewing Area
36.70mm W x 49.00mm H
Interface
I2C, Parallel
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H