GEN4-ESP32-43
DigiKey Part Number
1613-GEN4-ESP32-43-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ESP32-43
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, SPI, UART 4.3" (109.22mm) 800 x 480 (WVGA)
Category
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Series
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
800 x 480 (WVGA)
Part Status
Active
Interface
I2C, SPI, UART
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
FT5446
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.12mm W x 0.11mm H