TPH2502-VR
DigiKey Part Number
5503-TPH2502-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPH2502-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPH2502-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH2502-VR
Description
IC OPAMP 2 CIRCUIT 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit Single Ended, Rail-to-Rail 8-MSOP
Category
Current - Input Bias
3 pA
Mfr
Voltage - Input Offset
2 mV
Digi-Reel®
Current - Supply
6.5mA (x2 Channels)
Part Status
Active
Current - Output / Channel
290 mA
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Number of Circuits
2
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Output Type
Single Ended, Rail-to-Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Slew Rate
200V/µs
Mounting Type
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
120 MHz
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
-3db Bandwidth
250 MHz