M3DDA-6006R
DigiKey Part Number
M3DDA-6006R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M3DDA-6006R
Description
IDC CABLE - MKR60A/MC60M/MKR60A
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Features
Polarizing Key, Strain Relief
Color
Multiple, Ribbon
Connector Type
Socket to Socket
Number of Positions
60
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)