STEP3-PS/1AC/24DC/3.75/PT/LED Power Unit Supply
Phoenix Contact's power supply has no-load losses and a high degree of efficiency
Phoenix Contact's STEP power supply family is a single-phase 3.75 A power supply specially developed for LED applications. With no-load losses and a high degree of efficiency, these power supplies achieve maximum power efficiency in their class. What sets this STEP apart from other power supplies is the ability to provide state-of-the-art lighting scenarios, right from the control cabinet.
Not only will this power supply provide energy savings with the highest level of efficiency in no-load and part-load operation, but it also saves space in the control cabinet. This single-phase STEP is only 72 mm wide and 90 mm high with a depth of 43 mm, with dual installation capabilities as it can be clipped to a DIN rail or screwed onto a flat surface.